Pobierz ofertę:

Nasza oferta pobierz: wspornik tarasowy cennik

 

Taras to ta część przestrzeni, która przynależy zarówno do salonu, jak i ogrodu. Tutaj w miesiącach letnich koncentruje się życie towarzyskie wielu rodzin, tutaj jest miejsce na relaks i zasiadanie do wspólnych posiłków na świeżym powietrzu. Wybudowanie tego skrawka przestrzeni wymaga dobrania odpowiednich materiałów (desek, wsporników tarasowych), elementów wyposażenia, a przede wszystkim przemyślenia konstrukcji w taki sposób, by była funkcjonalna i komfortowa.

Chociaż wielu osobom wykonanie tarasu wydaje się zajęciem łatwym i nieskomplikowanym, w rzeczywistości sporo jest kwestii, których nie można pominąć. W przeciwnym razie konstrukcja może okazać się nietrwała.

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zbudowanie tarasu na podłożu betonowym, czy na gruncie, musimy pamiętać, by przy wejściu zachować niezbędną różnicę poziomów. Powinna ona wynosić przynajmniej 5 centymetrów. Bez niej ewentualne opady zalegające na powierzchni mogą przenikać do wnętrza budynku, co skutkować będzie zawilgoceniem ścian.

Niezbędne okazuje się również zachowanie tzw. szczeliny dylatacyjnej (szerokości maksymalnie 2 centymetrów) między domem a płytą tarasu. Ta niewielka przerwa pozwala uniknąć zniekształceń termicznych powstających na skutek rozszerzania i kurczenia się materiałów, z jakich wykonano powierzchnię (zwłaszcza w przypadku płyt ceramicznych).

SilvadecWbrew pozorom lista problemów i błędów, jakie można popełnić w trakcie budowy tarasu, jest dość długa. Jednym z najpoważniejszych wydaje się niezachowanie koniecznego spadku od ściany budynku ku zewnętrznej krawędzi konstrukcji. W takim przypadku woda z opadów może napływać w stronę budynku, niszczyć okładziny i przyczyniać się do zawilgocenia wnętrz.

Współcześnie jednak, dzięki systemowi wsporników tarasowych o regulowanej wysokości można poradzić sobie nawet z problemem równej, płaskiej wylewki, na której zapomniano o wykonaniu odpowiedniego spadku. Podpory pozwalają ustawiać płaszczyznę tarasu na dowolnych wysokościach, a przy tym gwarantują prawidłową wentylację warstwy spodniej.

Taras to zupełnie wyjątkowa przestrzeń. Trudno zaliczyć ją do pomieszczeń domu, nie jest też integralnym elementem ogrodu, choć zwykle na jego terenie się znajduje. To miejsce, gdzie latem spędza się dużo czasu. Tutaj można poopalać się, poczytać książkę, zjeść kolację z rodziną albo urządzić grilla ze znajomymi. Jednak konstrukcja i odpowiednie zaaranżowanie tego niedużego obszaru wymaga sporo wysiłku, a przede wszystkim dobrania materiałów, niezbędnych akcesoriów i elementów.

Na pewno przydadzą się trwałe, solidne i właściwie zabezpieczone deski (mogą być drewniane albo kompozytowe). Funkcjonalnym i praktycznym dodatkiem są również wsporniki tarasowe, dzięki którym zbudowanie tarasu okaże się zadaniem o wiele prostszym.
Wbrew pozorom nie jest to bowiem zajęcie tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Nie polega jedynie na ułożeniu równej powierzchni. Trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki, takie jak konieczność odprowadzania wody, ukrycia instalacji czy okresowe czyszczenie tarasu. Jeśli pominiemy istotne kwestie, nasza praca pójdzie na marne, a konstrukcja będzie wymagała poprawy.

Zarówno w przypadku tarasu budowanego na gruncie, jak i na podłożu z betonu warto uwzględnić niezbędną różnicę poziomów przy wejściu. Jeśli będzie ona mniejsza niż zalecane 5 centymetrów, wówczas deszczówka oraz woda pochodząca z innych opadów może przedostawać się do przylegających pomieszczeń, uszkadzać ściany, podłogi, powodować zawilgocenia.

Regulowane wsporniki tarasowe pozwolą ustawić powierzchnię tarasu na odpowiedniej wysokości. Dzięki nim możliwe będzie również wykonanie spadku koniecznego do odprowadzania wody i to nawet wówczas, gdy podczas wykonywania wylewki, utwardzania podłoża zapomnimy o tym istotnym warunku.

Wsporniki tarasowe tworzą ponadto pod powierzchnią tarasu przestrzeń, na której można ukryć nieestetycznie wyglądającą instalację. Są więc niezwykle praktycznym elementem konstrukcyjnym, który coraz chętniej wykorzystują profesjonalne firmy zajmujące się budowaniem tarasów.

Deska kompozytowa  – DH System

DH-System
ul. Poleczki 13 paw. 3 (wjazd od ulicy Tango)
02-822 Warszawa

biuro: tel. +48 730 943 310
biuro@dh-system.pl

przedstawiciel handlowy Adam Dzięcioł: tel. +48 730 943 380
adam@dh-system.pl